SUYAM Başkent Üniversitesi çatısı altında hizmet veren bir araştırma ve uygulama merkezidir. Merkezimiz herhangi bir sağlık problemi yaşayan hastaların yanısıra, etkili stres yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkese çok farklı alanlarda hizmet vermektedir. Herkese açık olarak düzenlenen Stres Yönetimi Seminerleri ve iki aylık bir zaman sürecinde tamamlanan Stres Yönetimi Programı birimimiz tarafından verilen hizmetlerden sadece birkaçıdır. Bunların yanı sıra, anne-babalara, sağlık çalışanlarına ve farklı yaş gruplarındaki bireylere özgü seminer ve psikoeğitim programları da SUYAM tarafından verilen hizmetler arasındadır.

SUYAM’ın önemli amaçlarından biri de stres ve stres yönetimi konularında bilimsel araştırmalar yapmaktır. SUYAM çatısı altında yürütülen araştırmaların sonuçları, hem bu konuda çalışan uzmanların hem de stres yönetimine ilgi duyan herkesin yararlanabilmesi için internet sayfamız aracılığıyla paylaşılmaktadır. SUYAM inernet sayfasında stres hakkındaki güncel psikoloji araştırmalarının derlemelerine de ulaşılabilmektedir. 

Siz de stres ve stres yönetimi hakkında bilgi almak istiyorsanız SUYAM’a başvurabilirsiniz. Stres Yönetimi Seminerleri kapsamında dinleyicilere SUYAM’ın faaliyetleri hakkında da bilgi verilmektedir. Ayrıca, merkezimize doğrudan başvurarak da hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Biz Kimiz?

SUYAM’da Kimler Çalışmaktadır?

Stres Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi 2014 yılında Prof. Dr. Nesrin Hisli Şahin tarafından kurulmuştur. Merkezimizde verilen hizmetler Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeleri, uzman klinik psikologlar ve bölüm öğretim üyeleri süpervizyonu altında klinik psikoloji yüksek lisans programı öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Tüm uygulamalarımızda en büyük önceliğimiz yeterlilik ve etik ilkelere bağlılıktır.

Misyonumuz

Stres Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin misyonu; zihin ve beden arasındaki etkileşimi temel alarak öncelikle stresin ve stres yönetiminin psikolojik ve fiziksel sağlık üzerindeki etkilerini araştırmak, bilgece farkındalık temelli stres yönetimi uygulamaları yapmak, sağlık alanında çalışanların zihin-beden etkileşimi konusundaki bilgilerini ve donanımlarını artırmaya yönelik faaliyetler yapmak, bu alanda çalışacak uzmanların eğitimine katkı sağlamak ve ulusal/uluslararası düzeyde yürüttüğü stres araştırmaları ve uygulamalarıyla kendisine saygın bir bilimsel yer edinmektir.

Prof. Dr. Okan Cem Çırakoğlu
Merkez Müdürü

Lisans: ODTÜ Psikoloji Bölümü
Yüksek Lisans: ODTÜ Klinik Psikoloji
Doktora: ODTÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
Çalışma Alanları: Klinik psikoloji, sosyal algı, ergenlik dönemi, depresyon, madde bağımlılığı, eleştirel düşünme

Tel: 0312 – 246 66 66 / 1043
e-posta: okanc@baskent.edu.tr
internet sitesi:http://www.baskent.edu.tr/~okancUzm. Psk. Didem Sevük
Merkez Müdür Yardımcısı

Lisans: Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Yüksek Lisans: Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji
Çalışma Alanları: Stres ve kronik rahatsızlıklar, stres ve psikopatoloji, stres ve üreme, stres ve grup psikoterapileri, travma psikolojisi 

Tel: 0312 – 246 66 66 / 2185
e-posta: didem.sevuk@hotmail.com
Psk. İlayda Kaya
Uygulamacı Araştırmacı

Lisans: TED Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Yüksek Lisans: Başkent Üniversitesi Klinik Psikoloji
Çalışma Alanları: Klinik psikoloji, travma psikolojisi, kayıp ve yas, stres

Tel: 0312 – 246 66 66 / 2185
e-posta: kaya.ilayd@gmail.com
Dr. Öğr. Üyesi Özlem Kahraman Erkuş

Lisans: Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Yüksek Lisans: Hacettepe Üni. Klinik Psikoloji
Doktora: ODTÜ Klinik Psikoloji
Çalışma Alanları: Klinik psikoloji, yetişkin psikoterapisi, kişilik özellikleri, psiko-onkoloji, psikolojik travma, yas. 

Tel: 0312 – 246 66 66 / 1307
e-posta:ozlemke@baskent.edu.tr
Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Uyar Suiçmez

Lisans: ODTÜ Psikoloji Bölümü
Yüksek Lisans: ODTÜ Klinik Psikoloji
Doktora: ODTÜ Klinik Psikoloji
Çalışma Alanları: Klinik psikoloji, yetişkin psikoterapisi, medikal ve psikiyatrik hastalıklar, niteliksel araştırma teknikleri, nörolojik değerlendirme

Tel: 0312 – 246 66 66 / 1235
e-posta: tuyarsuicmez@baskent.edu.tr
Dr. Öğr. Burçin Akın Sarı

Lisans: ODTÜ Psikoloji
Doktora: Hacettepe Üniversitesi Klinik Psikoloji
Çalışma Alanları: Kaygı bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluk, kültürlerarası boyutta istem dışı düşünceler, mHealth uygulamaları, yetişkin değerlendirmesi ve psikoterapi

Tel: 0312 – 246 66 66 / 1291
e-posta:bakinsari@baskent.edu.tr
Arş. Gör. Beliz Toroslu

Lisans: Bilkent Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
Yüksek Lisans:Başkent Üniversitesi, Klinik Psikoloji
Çalışma Alanları: Klinik psikoloji, erken dönem uyum bozucu şemalar, obsesif-kompulsif bozukluk, psikopatoloji, romantik ilişki ve partner odaklı obsesyonlar ve kompulsiyonlar 

Tel: 0312 – 246 66 66 / 1050
e-posta:beliztoroslu@baskent.edu.tr

İşbirliklerimiz

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı harvard-medical-school-logo-1-1024x249.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı BHIM_taller-1-1024x564.jpg


Merkezimiz tarafından uygulanan stres yönetimi uygulamaları, Başkent Üniversitesi ile Harvard Medical School çatısı altında faaliyet gösteren ve stres yönetimi alanında öncü araştırma ve uygulamalara imza atan Benson-Henry Institute for Mind-Body Medicine arasında yapılan işbirliğine dayanılarak geliştirilmiştir.